Filmotéka - Október 2018

Priatelia archívneho filmu,

v októbri pokračujú viaceré cykly z predošlého mesiaca. V cykle 25 rokov slovenského filmu mapujeme obdobie prvej polovice prvej dekády 21. storočia. Postupne vzrastá kvantita produkcie, a tak sa nakrúcajú aj filmy rôznych žánrov. Sokoliar Tomáš je rozprávka, Nič nekrváca večne  je zase akýsi metahoror, Slnečný štát  je sociálna tragikomédia. V tomto období nakrútili filmy aj tvorcovia ako Vladimír Adásek (Hana a jej bratia) či Katarína Šulajová (O dve slabiky pozadu), ktorí sa následne na poli kinematografie autorsky odmlčali. Naopak, vznikol aj dlhometrážny hraný debut divadelného a televízneho režiséra Juraja Nvotu, historická dráma Kruté radosti, pričom Nvota odvtedy nakrúca síce nie príliš často, ale pravidelne. V cykle Slovenský filmový rok 1968 sa opäť posunieme v čase o 50 rokov späť. Budete môcť vidieť detektívku Volanie démonov  Andreja Lettricha o vyšetrovaní požiaru v nábytkárskej továrni a vraždy dvoch zamestnancov podniku. Dokumentárny film Čas, ktorý žijeme  skupiny režisérov (Ivan Húšťava, Vlado Kubenko, Ladislav Kudelka, Otakar Krivánek a Jaroslav Pogran) zachytáva obrodný proces v Česko-Slovensku v roku 1968. Je to sugestívna výpoveď o spoločnosti, defilé politikov, jednoduchých ľudí a záznam historických udalostí od zimy 1967–68 do leta 1968. Napokon premietneme aj Rok na dedine  Martina Ťapáka a Karola L. Zachara – prierez zvykmi, hudbou, spevom a tancami slovenského ľudu v priebehu štyroch ročných období.

Pripomenieme si aj slovenského herca Stanislava Dančiaka, ktorý skonal nedávno (26. 10. 1942 – 4. 8. 2018). Smutnou zhodou okolností sa stalo, že v roku 2018 zomreli hereckí predstavitelia oboch hlavných mužských rolí vynikajúceho filmu Petra Solana Kým sa skončí táto noc  (ešte 5. januára zomrel Marián Labuda). Dančiak s Labudom vytvorili v tomto filme nezabudnuteľnú dvojicu inštalatérov Kvetinku a Miloša hľadajúcich erotické dobrodružstvo v prepychovom nočnom podniku.

V októbri sa uzavrie cyklus Taiwanská sezóna, ktorý pre FILMOTÉKU zostavila hosťujúca kurátorka Kristína Aschenbrennerová. Tento mesiac vás čaká napätie, násilie, nahota a zen. Začneme záhadným Najlepším tajným agentom (1963) bojujúcim proti japonským okupantom. Ako spolu súvisia ženské telo, pomsta a nespravodlivosť, predvedú V spisoch šanghajskej spoločnosti (1981) a Lady Ninja (1982). A spravodlivosť, krásu a zen prinesú Assassin (2001) a Dotyk zenu (1971). Za pomoc a spoluprácu pri organizácii cyklu Taiwanská sezóna ďakujeme Taiwanskému filmovému inštitútu, Ministerstvu kultúry Taiwanu, programu Taiwan Cinema Toolkit a Taipeiskej reprezentačnej kancelárii v Bratislave.

22. októbra sa dožíva 75 rokov jedna z najvýznamnejších francúzskych herečiek druhej polovice 20. storočia Catherine Deneuve. Vo FILMOTÉKE pripomenieme jej herecké umenie hneď siedmimi filmami z rokov 1964 – 2015. Pochopiteľne, tento výber je len zlomkom toho, čo Deneuve vytvorila pre strieborné plátno. Vďaka spolupráci s Francúzskym inštitútom na Slovensku vám však môžeme ponúknuť napríklad zreštaurovanú verziu herečkinho prelomového filmu Dáždničky zo Cherbourgu režiséra Jacquesa Demyho, ktorý získal v roku 1964 Zlatú palmu na festivale v Cannes. Zo šesťdesiatych rokov sú aj filmy Život na zámku  Jeana-Paula Rappeneaua a Benjamin  Michela Devilla. Z nasledujúcej dekády sme zaradili do programu Divocha  (opäť v réžii J.-P. Rappeneaua) a psychologickú drámu s prvkami hororu Stratená duša  Dina Risiho. Do programu sme zaradili aj dva filmy, ktoré Deneuve nakrútila s režisérkou Emmanuelle Bercot v posledných rokoch: Vlastnou cestou  a Hlavu hore.

V októbri vám ponúkneme aj jedinečnú projekciu v rámci cyklu Art of Silent Film. Klasický nemý film Gustava Machatého Erotikon  o spaľujúcej túžbe a vášni bude pri projekcii naživo hudobne sprevádzať zoskupenie plankTune v zložení Martina Kachlová a Paulína Rónaiová. 27. októbra si pripomenieme Svetový deň audiovizuálneho dedičstva projekciou pásma krátkometrážnych filmov vyrobených v roku 1963 (ide zároveň o rok vzniku Slovenského filmového ústavu, ktorého 55. výročie si taktiež vo FILMOTÉKE pripomíname). Uvádzané filmy prešli procesom digitálneho reštaurovania v Slovenskom filmovom ústave. Projekciou chceme poukázať aj na tento rozmer činností Slovenského filmového ústavu. Pri príležitosti výročia inštitúcie sme do programu zazaradili aj projekcie štyroch filmov, na ktorých sa SFÚ podieľal ako koprodukčný partner. Ide o filmy Kauza Cervanová, Felvidék – Horná zem, V tichu  a Válek.

V cykle Double Bill s podtitulom O požičovni mačiek a trianglovom orchestri sa prostredníctvom filmov Postava k podpírání  dvojice režisérov Pavla Juráčka a Jana Schmidta a Prípad Barnabáš Kos  Petra Solana pozrieme na absurdnosti života v minulom režime videné ako analógie obrazov naskicovaných Franzom Kafkom a rozpracovaných autormi absurdných drám. Postava k podpírání je kafkovským obrazom konfrontácie s nešvármi byrokratického aparátu a zaslepenosti ľudí. V Prípade Barnabáša Kosa vypľuje absurdný byrokratický stroj monštrum, umelo podopretú postavu. Profesor Rudolf Urc sa v rámci cyklu Očami filmových spravodajcov venuje tajným službám v akcii a filmová historička Eva Filová v cykle Kraťasy z archívu v pásme osvetových a propagačných filmov zasa téme utužovania tela i ducha.

Priatelia, dúfame, že si z nášho programu vyberiete. Dovidenia v prítmí kinosály.

 

25 ROKOV SLOVENSKÉHO FILMU (25RSF)

Október 2018: Sokoliar Tomáš, Hana a jej bratia, Kruté radosti, Nič nekrváca večne, O dve slabiky pozadu, Slnečný štát

 

Dvadsaťpäť rokov slovenskej kinematografie je príležitosťou na bilancovanie, obrátenie sa späť a k návratu k filmovej tvorbe týchto rokov. Môžeme napísať, že súčasný stav slovenskej kinematografie je dobrý, predovšetkým z pohľadu toho, s akými problémami sa borila v 90. rokoch. Dá sa povedať, že v tej dobe prežívala až hibernovala. Okrem Martina Šulíka, ktorý bol v tom čase jediným pravidelne nakrúcajúcim filmárom, bolo v 90. rokoch nakrútených minimum kinofilmov. Dôvody sú všeobecne známe a súvisia so spoločenskou situáciou na Slovensku. Po roku 2000 sa situácia začala postupne zlepšovať, aj vďaka nástupu mladých talentovaných tvorcov dokumentárnych filmov, ktoré boli oceňované aj v zahraničí. Dnes už vidieť v slovenskej kinematografii určitú mieru diferenciácie (aj vďaka zvýšenému počtu nakrútených titulov). Vznikajú divácky úspešné filmy, aj umelecky hodnotné filmy, oceňované na zahraničných festivaloch.

 

Double Bill: O požičovni mačiek a trianglovom orchestri (DB)

Október 2018: Postava k podpírání; Prípad Barnabáš Kos

 

Skrz dva filmy tohtomesačného Double Bill-u sa absurdno nesie ako temný tieň znepokojenia a pocitu odcudzenia. To čo Kafka naskicoval ako obraz sveta a autori absurdných drám ešte dolaďovali, sa nám nakoniec ukázalo ako schizofrénne 20. storočie. Postava k podpírání je kafkovským obrazom konfrontácie s nešvármi byrokratického aparátu a zaslepenosti ľudí. V Prípade Barnabáša Kosa vypľuje absurdný byrokratický stroj monštrum, umelo podopretú postavu.

 

Slovenský filmový rok 1968 (SFR1968)

Október 2018: Týždeň vo filme 11/1968; Volanie démonov; Týždeň vo filme 16/1968; Zakliata dolina; Čas, ktorý žijeme; Týždeň vo filme 20/1968; Rok na dedine

 

Rok 1968 má pre moderné (česko)slovenské dejiny zásadný význam. V auguste sme si pripomenuli 50. výročie okupácie Česko-Slovenska, vpádu vojsk Varšavskej zmluvy na naše územie. Vo FILMOTÉKE sme sa rozhodli pozrieť sa bližšie na to, ako vyzeral „slovenský filmový rok 1968“. Náš komponovaný program by mal čo najvernejšie evokovať kinoprevádzku spred päťdesiatich rokov. Budeme premietať programové bloky pozostávajúce z dobových týždenníkov (vydaní Týždňa vo filme), krátkometrážnych filmov a dlhometrážnych filmov. Program nášho cyklu kopíruje distribučný rok 1968, to znamená, že filmy uvádzame chronologicky podľa dátumu ich premiéry v slovenských kinách v roku 1968. V októbri budete môcť vidieť detektívku Volanie démonov Andreja Lettricha o vyšetrovaní požiaru v nábytkárskej továrni a vraždy dvoch zamestnancov podniku. Aj v tomto filme sa objavili protagonisti kapitán Jakubec (Ladislav Chudík) a poručík Michalko (Viliam Polónyi), podobne ako v predošlých Lettrichových detektívkach Smrť prichádza v daždi (1965) a Vrah zo záhrobia (1966). Dokumentárny film Čas, ktorý žijeme skupiny režisérov (Ivan Húšťava, Vlado Kubenko, Ladislav Kudelka, Otakar Krivánek a Jaroslav Pogran) zachytáva obrodný proces v Česko-Slovensku v roku 1968. Je to sugestívna výpoveď o spoločnosti, defilé politikov, jednoduchých ľudí a záznam historických udalostí od zimy 1967–68 do leta 1968. Napokon premietneme aj Rok na dedine Martina Ťapáka a Karola L. Zachara. Film ponúka prierez zvykmi, hudbou, spevom a tancami slovenského ľudu v priebehu štyroch ročných období. Filmový kaleidoskop slovenského folklóru ukazuje ako sa na Slovensku ľudia zabávali, smútili, ako oslavovali či pochovávali svoje nádeje.

 

Taiwanská sezóna (TS)

Október 2018: Najlepší tajný agent; V spisoch šanghajskej spoločnosti; Lady Ninja; Assassin; Dotyk zenu

 

Z Taiwanu pochádza viacero významných filmárov a dôležitých filmov. V septembri a októbri by sme vám radi predstavili spolu 11 filmov z nich. Výber sa tiahne naprieč dekádami, ako aj žánrami. Prosto, wuxia, romantika a spoločenská kritika od 60. rokov 20. storočia po nedávno... V októbri nás čaká napätie, násilie, nahota a zen. Začneme záhadným Najlepším tajným agentom (1963) bojujúcim proti japonským okupantom. Ako súvisia ženské telo, pomsta a nespravodlivosť predvedú V spisoch šanghajskej spoločnosti (1981) a Lady Ninja (1982). A spravodlivosť, krásu a zen prinesú Assassin (2001) a Dotyk zenu (1971). Za pomoc a spoluprácu pri organizácii cyklu Taiwanská sezóna ďakujeme Taiwanskému filmovému inštitútu, Ministerstvu kultúry Taiwanu, programu Taiwan Cinema Toolkit a Taipeiskej reprezentačnej kancelárii v Bratislave.

 

Výročia osobností: Catherine Deneuve (VOCD)

Október 2018: Dáždničky zo Cherbourgu; Život na zámku; Benjamin; Divoch; Stratená duša; Vlastnou cestou; Hlavu hore


V októbri oslávi významná francúzska herečka Catherine Deneuve 75. narodeniny (nar. 22. 10. 1943). Počas svojej kariéry sa stala jednou z najvýznamnejších francúzskych herečiek druhej polovice 20. storočia. Vo filmoch sa začala objavovať už od roku 1956 (najskôr pod menom Catherine Dorléac). Prelomovou bola jej rola vo filme Jacquesa Demyho Dáždničky zo Cherbourgu. Film získal v roku 1964 Zlatú palmu na festivale v Cannes.Živote na zámku stvárnila Deneuve Marie, znudenú ženičku žijúcu počas 2. svetovej vojny s jej manželom Jérômom na vidieku. Marie sa túži dostať do Paríža. Kurizujú jej francúzsky špión, člen odboja a tiež nemecký veliteľ skupiny vojakov, ktorá zabrala ich Jérômov a jej dom. Benjamin Michela Devilla z roku 1968 rozpráva príbeh odohrávajúci sa v 18. storočí o mladíkovi, ktorý v prichádza žiť k svojej tete – grófke. Jej milenec ho školí v umení zvádzať a Benjamin sa vydáva testovať novonadobudnuté poznatky v praxi. Catherine Deneuve tu hrala postavu Anne, dievčaťa z vyšších vrstiev, sirotu, po ktorej túži aj gróf. V roku 1975 stvárnila Deneuve postavu Nelly v dobrodružno-romantickej komédii Jeana-Paula Rappeneaua Divoch o žene, ktorá uteká od svojho násilníckeho snúbenca. V Stratenej duši Dina Risiho (1977) hrala Deneuve po boku Vittoria Gassmana. Vo filme stvárnili tetu a strýka protagonistu Tina, ktorý prichádza bývať k nim do Benátok a odhaľuje tajomstvo záhadného domu. Vo FILMOTÉKE uvedieme aj dva novšie filmy s Catherine Deneuve, oba od režisérky Emmanuelle Bercot. Vo filme Vlastnou cestou sa šesťdesiatnička Bettie vydáva na cestu po tom, čo ju opustil milenec a jej rodinná reštaurácia má problémy. Vo filme Hlavu hore hrá Deneuve sudkyňu Florence, ktorá sa spolu so sociálnym pracovníkom Yannom snaží pomôcť vzdorovitému Malonymu. Ďakujeme Francúzskemu inštitútu za spoluprácu pri zostavení cyklu venovaného Catherine Deneuve.

Viac info

Tajné služby v akcii | filmotéka

Tajné služby v akcii; rôzni, 1946 – 1959, OV (sk) | filmotéka; 1946, verzie: OR

Tajné služby zasahujú do života ľudí vždy a všade. Osobitné poslanie majú v totalitných režimoch, ktoré sú od ich aktivít priam existenčne závislé. V 50. rokoch v Československu mali tajné služby nekonečné právomoci. Ich činnosť bola neviditeľná a oku filmovej kamery nedostupná. Z existujúcich týždenníkov však dokážeme všeličo identifikovať a po rokoch aj mnohé fakty a súvislosti pochopiť. Ako boli do ich osídiel osudovo zatiahnutí Vladimír Clementis, Bohumil Laušman a Ludvík Svoboda, sa pokúsime zrekonštruovať z periodík: Čs. filmové noviny 35/1948, Týždeň vo filme 27/1949, 2/1947, 23/1954, 47/1946 a 42/1959. Zobraziť viac

2D OR 15
Viac info

Kým sa skončí táto noc| filmotéka

Kým sa skončí táto noc; Peter Solan, 1965, verzie: OR : ces, deu, slk

Počas jednej noci sa v bare tatranského hotela stretáva pestrá spoločnosť: mladé úradníčky aj mladí inštalatéri, stavebný majster aj bývalý major britskej armády. Film režiséra Petra Solana a scenáristu Tibora Vichtu vznikal na tú dobu unikátnym spôsobom. Nemal pevný scenár a nakrúcal sa viacerými kamerami na kontaktný zvuk. Svoje prvé väčšie úlohy tu stvárnili vtedy čerství absolventi a neskoršie herecké legendy Marián Labuda a Stano Dančiak. Film zaujal aj v zahraničí – získal Čestný diplom na festivale v Locarne. Zobraziť viac

2D OR 15
Viac info

Kauza Cervanová | filmotéka

Kauza Cervanová; Robert Kirchhoff, 2013, verzie: SV : slk

Pred 37 rokmi bola zavraždená študentka medicíny Ľudmila Cervanová, dcéra plukovníka Cervana, ktorý sa zúčastnil na niekoľkých utajených misiách v arabských krajinách. Od roku 1976 prebiehalo frenetické vyšetrovanie, nasledovala osobná zainteresovanosť prezidenta republiky Gustáva Husáka do prípadu a desiatky výsluchov zadržaných a obvinených, vydieranie, manipulácie, falošné priznania, utajovanie informácií, a masívna propaganda v médiách. V roku 1981, po piatich rokoch vyšetrovania, socialistické súdy odsúdili skupinu siedmich mladých mužov. Spolu na 108 rokov. Boli navrhované tri tresty smrti, ktorým unikli len o vlások. V najťažších väzniciach Československa si každý z nich odsedel dlhé roky. Bez dôveryhodných dôkazov a svedectiev. Nežná revolúcia v roku 1989 priniesla šancu na nový proces. V roku 2004 boli obžalovaní, napriek novým dôkazom spochybňujúcim ich vinu, opäť odsúdení. Dnes je z nich sedem starnúcich mužov so zmarenými životmi, ktorí súboj so slovenskou justíciou prehrali a predsa stále bojujú o svoju nevinu a očistenie. Tvrdia, že boli zapletení do politicko-súdnej konšpirácie komunistického režimu. Čakajú na rozhodnutie Európskeho súdu pre ľudské práva – poslednej inštancie, ktorá môže rozhodnúť, či zomrú ako vrahovia. Dokumentárna tragédia o práve na spravodlivosť je osemročnou detektívnou výpravou režiséra Roberta Kirchhoffa do temných hlbín dodnes neuzatvoreného a medializovaného prípadu únosu, znásilnenia a vraždy mladej medičky. Kto sú odsúdení? Kto sú ľudia, ktorí o prípade rozhodovali? Kto sú svedkovia a kto sú ľudia označení políciou za svedkov? Ako je možné, že tí, ktorí by mali dnes s pocitmi viny mlčať – hovoria otvorene a naopak tí, ktorí by mali byť presvedčení o ich vine – nechcú vypovedať? Dlho očakávaná dokumentárna tragédia skúma šokujúce zákulisie najdlhšieho prípadu v dejinách československej justície, ktorý sa začal v roku 1976. Odkrýva tajné spisy, hry ŠtB-ákov a komunistických politických elít, spovedá svedkov, ktorí nikdy nestáli pred súdom, ozrejmuje nové skutočnosti a fakty o jednej z najväčších tráum slovenskej justície. V neposlednom rade prináša osobné výpovede mužov, ktorým sa nekonečný a tajomný prípad stal celoživotným údelom a nočnou morou. Kriminálny čin je prostriedkom k zobrazeniu mechanizmu strachu, absurdity a podivuhodného riadenia osudu, ktorý prechádza od obdobia normalizácie až do súčasnosti. Režisér o filme: “Pred ôsmimi rokmi som sa rozhodol zaznamenať súdny proces s údajnými vrahmi Ľudmily Cervanovej. Zistil som, že táto kauza je zvláštnym sledom udalostí, ktoré priamo zasiahli do životov niekoľkých desiatok ľudí. Zaujímali ma otázky, ktoré z nahromadených pochybností priamo alebo nepriamo vyplývali. Zaujímala ma pravda. Nepokúšal som sa rekonštruovať kriminálny prípad. Išlo mi o univerzálny obraz „zločinu a trestu“ s výrazným politickým podtextom. Tento film nemá byť pátraním po vrahoch, ani dokazovaním neviny. Jeho poslaním nie je na konci odhaliť vraha, ani objasniť tento prípad. To je záležitosťou súdu. Tento nekonečný a tajomný prípad je v istom zmysle príbehom našej krajiny, mocenských štruktúr a presvedčivo ilustruje obdobie československej normalizácie, ktoré aj keď už dávno skončilo, jeho prominenti odolávajú náporom času a premenám spoločnosti.” ROBERT KIRCHHOFF je nezávislý filmový režisér, scenárista, producent. Počas svojej profesionálnej kariéry nakrútil a produkoval viacero celovečerných filmov, ktoré získali úspech a uznanie na mnohých zahraničných a domácich festivaloch. Jeho filmová tvorba sa zameriava na aktuálne spoločenské javy a témy vyrovnávania sa s "traumatickým" dedičstvom historických udalostí v strednej Európe v 20. storočí. Filmografia (výber): Veselé Vianoce (1996), Spomienka (1997), Straty a návraty (1998), Čierne slovo/Kálo lav (1999), Otvorené okná (2000), Výprava proti srsti (2000), Si moje slnko (2000), Na vode (2001), Hej Slováci (2002), Kvety zla (2003), Lesk a bieda SNP (2005), Duch v stroji (2010), Kauza Cervanová (premiéra máj 2013). Zobraziť viac

2D SV 15
Viac info

Najlepší tajný agent | Taiwanská sezóna

Tianzi di yi hao; Chang Ying, 1964, verzie: ST

Japonská okupácia v prvej polovici 20. storočia je jedným z nevysychajúcich zdrojov inšpirácií pre viaceré národné kinematografie v regióne. Špionážny Najlepší tajný agent je remakeom o 20 rokov staršieho rovnomerného filmu a svojho času bol kasovým trhákom, ktorý si to v kinách „rozdal“ s Dr. No. Film je zasadený pomerne tradične do Šanghaja. Najlepší tajný agent variuje príbeh o špiónke, ktorá sa obetuje pre vlasť, aby získavala dôležité informácie. Aj tu na jeho počiatku je zlomené srdce, nasledované sklamaním, keď sa Ling-Yun dozvie, že jeho milovaná Tsui-Ying nielenže náhle zmizla, no navyše sa aj vydala za zradcu a kolaboranta. Pre tých, ktorí sa tešia na film typu Túžba, opatrnosť (Lust, Caution; r. Ang Lee), pripomíname, že to je cudný Taiwan 60. rokov. Na záhade to však nič nemení. Zobraziť viac

ST 12
Viac info

Felvidék - Horná zem | filmotéka

Felvidék - Horná zem; Vladislava Plančíková, 2014, OV (sk + maď.) | filmotéka; Vladislava Plančíková, 2014, verzie: OR

Tu, uprostred Európy, má skoro každá rodina svoje tajomstvo. Po stopách rodinnej histórie a po doteraz nevypovedaných krivdách sa vydáva dokumentaristka, režisérka filmu. Osobne a citlivo zozbierala príbehy generácie, ktorej osudy zmenili drsné rozhodnutia politikov po 2. svetovej vojne na národnostne zmiešanom území nazývanom Felvidék – Horná zem. Film reflektuje stále aktuálnu tabuizovanú tému slovensko-maďarských vzťahov v unikátnej podobe animovaného dokumentu. Cez rodinné vzťahy, akými sme zviazaní my všetci, pomáha autorka aj mladému divákovi chápať osudovosť a nadčasovosť dávno vytesnených udalostí. Zobraziť viac

2D OR 12
Viac info

Volanie démonov + Týždeň vo filme 11/1968 | filmotéka

Volanie démonov; Andrej Lettrich, 93´, 1967, OV (sk) | filmotéka; Andrej Lettrich, 1967, verzie: OR

Kriminálno-detektívny príbeh o vyšetrovaní požiaru nábytkárskej továrne a vraždy dvoch zamestnancov podniku. Uvádzame spolu s:Týždeň vo filme 11/1968 Zobraziť viac

2D OR 15
Viac info

V tichu | filmotéka

V tichu; Zdeněk Jiráský, 2014, OV (sk) | filmotéka; Zdeněk Jiráský, 2014, verzie: OR

Senzuálny a vizuálne pôsobivý film mapuje fragmenty osudu viacerých židovských hudobníkov v 30. a 40. rokoch minulého storočia, kedy ideológia nacistického Nemecka zasiahla každú spoločenskú vrstvu bez ohľadu na vzdelanie, svetonázor, pohlavie či rasu. Nacistické zákony vyradili v Nemecku tzv. „neárijských„ umelcov a tieto normy následne uplatňovali vo všetkých nimi obsadzovaných krajinách Európy. Film V tichu si razí cestu silného, obrazovo štylizovaného diela s emotívnou hudobnou zložkou, ktorého ambíciou je vtiahnuť divákov do jedného z najstrašnejších období v dejinách ľudstva. Film vykresľuje kontrast medzi radostnými spomienkami na život a utrpením a ponížením v koncentračných táboroch, kde hudba bola jediným nástrojom, ktorý im pomáhal prežiť, alebo zmierniť strach z blížiacej sa smrti. A práve hudba je základnou stavebnou zložkou celého filmu. Zobraziť viac

2D OR 12
Viac info

Válek | filmotéka

Válek; Patrik Lančarič, 2018, verzie: OR

Básnik a politik Miroslav Válek (1927 – 1991) bol výraznou osobnosťou, ktorá v uplynulom storočí natoľko poznamenala slovenskú kultúru, že nevyrovnať sa s ňou by znamenalo ponechať bez reflexie jej nezanedbateľnú časť. Dodnes je považovaný za jednu z najrozporuplnejších postáv slovenského kultúrneho a spoločenského prostredia, spojenú s mnohými legendami a kontroverziami. Tvorcovia filmu sa snažia pátrať po koreňoch týchto kontroverzií. Významnú, priam determinujúcu úlohu v jeho životnom príbehu zohrala doba, ktorá poznamenala vývoj celej našej krajiny a osudy všetkých jej obyvateľov. Film je zodpovedným a objektívnym príspevkom k reflexii Válkovej osobnosti. Základným východiskom filmu je Válkov vnútorný rozpor. Rozpor medzi Válkom básnikom a Válkom politikom. Rozpor medzi intímnym a verejnýmt a naopak. Zobraziť viac

2D OR 12
Viac info

V spisoch šanghajskej spoločnosti | Taiwanská sezóna

Shanghai shehui dang'an; Wang Chu-Chin, 1981, OV (mandarín.) + AT, Taiwanská sezóna; Wang Chu-Chin, 1981, verzie: AT

Lokality mimo Taiwanu boli v „čiernych filmoch“ obľúbeným dejiskom pre zločin, ale i sociálnu nespravodlivosť. Dôvodov bolo niekoľko, napríklad, že cenzúra bola ochotnejšia privrieť oko, keď sa neželané javy netýkali Taiwanu, ale tiež sa filmy stávali ľahšie predajnými do ostatných krajín juhovýchodnej Ázie. V spisoch šanghajskej spoločnosti navyše, je adaptáciou „zjazvenej“ novely z Číny, čo mu pridáva na atraktívnosti zakázaného ovocia. Mladá žena Li-Fang stojí pred súdom za vraždu syna pohlavára. A hoci sa veci nevyvíjajú v jej prospech, je tu vyšetrovateľ, ktorého veľmi zaujíma ženin motív, ako dôvod tlakov „zhora“ na rýchle uzavretie prípadu. V spisoch šanghajskej spoločnosti vzbudil rozruch násilnými scénami, no zaujal aj spôsobom, akým použil ženské telo ako alúziu na (čínsku) politickú korupciu a jej dopad na spoločnosť. Zobraziť viac

AT 15
Viac info

Sokoliar Tomáš | filmotéka

Sokoliar Tomáš; Václav Vorlíček, 2000, OV (sk) + AT; Václav Vorlíček, 2000, verzie: AT

Dramatický príbeh situovaný do obdobia stredoveku. V krásnej prírode, pod hradom mocného pána Baladora, žije štrnásťročný Tomáš, ktorý má zvláštnu schopnosť dorozumenia so zvieratami. Jeho rodina – otec, dedo Metodej a sestra Agáta – žije v pokoji až do chvíle, kedy otec tragicky zahynie. Spolu s dedom Metodejom sú nútení hľadať novú obživu. Tomáš sa na hrade pána Baladora zoznámi s jeho krásnou dcérou Forminou. Jej ruka je súdená mladému Ostrikovi. A tak Tomáš prežíva prvé ľúbostné sklamanie a zároveň sa nechtiac zapletie do intríg dvorného sokoliara Ivera. Filmová adaptácia rovnomenného románu Jozefa Cígera Hronského. Zobraziť viac

2D AT MP
Viac info

Lady Ninja | Taiwanská sezóna

Nü renzhi (Lang nushen long jian); Lee Tso-Nam, 1982, OV (mandarín.) + AT, Taiwanská sezóna; Lee Tso-Nam, 1982, verzie: AT

Aký film lepšie tlmočí idey lásky k vlasti a túžbu vymaniť sa z (japonskej) okupácie, ak nie kung-fu sexploatačný film o pomste? Počas japonskej okupácie Číny cez 2. svetový vojnu sa Xiao-Hui vyučila bojovému umeniu ninjutsu priamo v Japonsku a stala sa prvou čínskou bojovníčkou ninja. Keď je jej otec zavraždený, vracia sa do Šanghaja, aby zistila, že za všetkým stojí jej snúbenec Li Tong. Ten zradil nielen jej otca, ale zapredal aj svoju vlasť. Xiao-Hui neostáva iné, len vytrénovať skupinu bojovníčok a zradu pomstiť. Lady Ninja je jeden z tzv. čiernych filmov, ktoré sa tešili obľube najmä v rokoch 1979-1983. Ich východiskom bola nespokojnosť s fungovaním spoločnosti, no stavali najmä na senzácii. Patrioticky ladené filmy boli jednou zo skvelých inšpirácií a ich idey poskytovali krytie pre násilie rôzneho druhu, v súčasnosti aj úsmevné) a odhalené ženské telo. Zobraziť viac

AT 15
Viac info

Prípad Barnabáš Kos | filmotéka

Prípad Barnabáš Kos; Peter Solan, 1964, verzie: OR : slk

Satirická tragikomédia, nakrútená podľa poviedky Petra Karvaša zo súboru Čert nespí, pranieruje (vždy aktuálne) prejavy byrokratizmu, pokrytectva a diletantstva. Film rozpráva príbeh nečakaného kariérneho vzostupu snaživého trianglistu Barnabáša Kosa, ktorý sa najmä pre svoju spoľahlivosť a nekonfliktnosť stane náhle riaditeľom symfonického orchestra. Skromný hudobník, ktorý nikdy nehral „prvé husle“ sa najprv bráni, časom však podlieha zvodom funkcie. Zatiaľ čo si užíva ochranu vyššie postavených a pochlebovanie podriadených, nielen dianie v orchestri postupne nadobúda kafkovsky absurdný charakter. Zobraziť viac

2D OR 15
Viac info

Čas, ktorý žijeme | filmotéka

Čas, ktorý žijeme; rôzni, 1968, OV (sk); Réžia: rôzni, 1968, verzie: OR

Dokumentárny film o obrodnom procese v Československu v roku 1968. Sugestívna výpoveď o spoločnosti, defilé politikov, jednoduchých ľudí a záznam historických udalostí od zimy 1967-68 do leta 1968. Uvádzame spolu s: Týždeň vo filme 16/1968 * r. Štefan Orth * 1968 * 11‘ * OV (sk) a predfilmom Zakliata dolina * r. Štefan Kamenický * 1966 * 12‘ * OV (sk) Zobraziť viac

2D OR MP
Viac info

Hana a jej bratia | filmotéka

Hana a jej bratia; Vladimír Adásek, 2001, OV (sk) + AT; Vladimír Adásek, 2001, verzie: OR , AT

Film Hana a jej bratia je úsmevný, no pritom poetický príbeh z mestského prostredia, ktorý rozpráva o "väzení na slobode". Odohráva sa v dvoch líniách - v kabarete a v rodine hlavného hrdinu Martina. Postavičky z kabaretu ako keby žili v celkom inom svete ako Martinova "uletená" rodina. Jeho očami sa zoznámime s jeho rodičmi, tetami, ujami, sesternicami a bratrancami, ale aj s obyvateľmi ulice, ktorých každodenne stretá. Každá z postáv príbehu má svoj problém a každá si ho svojsky rieši. Martin v spleti týchto zložitých vzťahov hľadá niekoho, s kým by si aspoň trochu rozumel. Zobraziť viac

2D OR AT 15
Viac info

Kino čas VIII: Ako sme utužovali telo i ducha | filmotéka

Kino čas VIII: Ako sme utužovali telo i ducha; rôzni, 1954 – 1965, OV (sk); Réžia: rôzni, 1954, verzie: OR

Socialistický realizmus, dialektický materializmus, masovosť a kolektivizmus formovali charakter nového, socialistického človeka. . Premietnuté budú filmy: Pohyb, Za rozvoj našej vedy, Pozdrav spartakiáde!, Päť otázok a jedna..., Pohľadnica z Piešťan, Knižnice knihy ľudia... Pohyb , Pavel Miškuv 1955 (17´) Zdravotnícky film o výhodách telovýchovných desaťminútoviek odstraňujúcich únavu. Za rozvoj našej vedy , Michal Rábek 1954 (15´) Dokumentárny film o činnosti Slovenskej akadémie vied. Pozdrav spartakiáde!, Štefan Ondrkal, Milan Černák 1955 (10´) Agitačná reportáž z príprav na I. celoštátnu spartakiádu. Päť otázok a jedna... , Kazimír Barlík 1958 (11´) Propagačný film o rozširovaní Hviezdoslavovej knižnice. Pohľadnica z Piešťan, Jozef Zachar 1959 (14´) Propagačný film o liečebných procesoch v piešťanských kúpeľoch. Knižnice knihy ľudia..., Vojtech Andreánsky 1965 (13´) Osvetový film o moderných formách práce s knihou a o organizácii veľkých knižníc. Zobraziť viac

2D OR 15
Viac info

Assassin | Taiwanská sezóna

Nie yin niang; Hou Hsiao-Hsien, 2015, OV (mandarín.) + ST (cz); Siao-sien Chou, 2015, verzie: ČT

Epická vizuálna báseň jedného z najväčších žijúcich filmárov. Film s prvkami bojového umenia, aký tu ešte nebol. Filmová báseň jedného z najväčších filmárov súčasnosti zasadená do Číny 9. storočia je vizuálne omračujúcim rozprávaním s prvkami žánru wuxia (čínskeho ekvivalentu stredovekého rytierskeho eposu s prvkami fantasy). Jeho hrdinkou je profesionálna vrahyňa Nie Yinniang, ktorá po tom, čo zlyhá vo svojej úlohe, dostáva od svojej panej rozkaz vrátiť sa do svojho rodného kraja a zabiť muža, ktorému bola kedysi prisľúbená ―svojho bratranca, ktorý dnes velí najväčšej vojenskej oblasti v severnej Číne. Zobraziť viac

2D ČT 15
Viac info

Kruté radosti| filmotéka

Kruté radosti; Juraj Nvot, 2002, OV (sk) + FT; Juraj Nvota, 2002, verzie: OR

Dlhometrážny hraný debut slovenského divadelného a televízneho režiséra Juraja Nvotu je komorným príbehom, odohrávajúcim sa začiatkom 30-tych rokov v predvojnovom Československu. Zložitý a tragický vzťah dospievajúceho dievčaťa a jej ambiciózneho otca sa odohráva vo veľmi jednoduchom a pôsobivom priestore malebnej krajiny – zdanlivo odrezanej od sveta, od akýchkoľvek významných dejinných, politických či spoločenských pohybov. Príchod nežiadúcej ľudskej bytosti vyvolá v každodennom živorení tohto provinciálneho spoločenstva najprv skoro nebadanú, neskôr potláčanú a napokon otvorenú a krutú drámu, ktorá spod fasády usporiadaného seriózneho života, vzťahov a prejavov vylúpne vášne, potláčané a dôkladne ukrývané emócie, prejavy lásky, nenávisti i pokusy o hľadanie vlastnej identity. Zobraziť viac

2D OR MP
Viac info

Dotyk zenu | Taiwanská sezóna

Xia nü; King Hu, 1971, OV (mandarín.), AT + eST, Taiwanská ; King Hu, 1971, verzie: ST

Žáner wu-xia patrí medzi klasické literárne žánre o majstroch a bojovníkoch brániacich spravodlivosť, poriadok a mier, ale aj o (potlačených) citoch. Umenie boja, ale aj liečiteľstva robilo z hrdinov legendy. Dotyk zenu je niečo ako legenda legiend. Hoci nie je prvým, či prelomovým filmom v kariére Kinga Hu a ani žánru, je výnimočný. Dotyk zenu vychádza z idey, že zen nemožno pochopiť jeho verbálnym vysvetlením, ale len cez osvecujúcu skúsenosť. Jeho príbeh o učencovi a dvoch bojovníkoch, ktorí unikajú vymyslenému obvineniu skorumpovaného eunucha, v sebe nesie niekoľko významových vrstiev. Navyše je Dotyk zenu prosto nádherný. Štýl, akým je v ňom narábané s kamerou a strihom sa stal inšpiráciou nielen pre majstrov akčných filmov (Tsui Hark, John Woo), šermiarske eposy Zhang Yimoua (Hrdina, Klan lietajúcich dýk) či Tigra a draka Anga Lee, ale jeho odkaz nachádzame aj v Assassinovi Hou Hsiao-Hsiena, či za hranicami žánru wuxia, v sociálnych drámach Ann Hui. Zobraziť viac

ST 12
Viac info

Erotikon | filmotéka

Erotikon; Gustav Machatý, 85´, 1929, nemý + + živá hudba; Gustav Machatý, 1929, verzie: ČT , OR

Klasický nemý film o spaľujúcej túžbe a vášni je dielom českého režiséra svetového formátu Gustava Machatého. Banálnu zápletku o milostnom vzplanutí svetáckeho záletníka a osude železničiarovej dcéry povýšil Machatý vďaka geniálnemu režijnému štýlu a prevratnej kamere Václava Vícha na majstrovské dielo. Zobraziť viac

2D ČT OR MP
Viac info

Rok na dedine | filmotéka

Rok na dedine; Martin Ťapák, Karol L. Zachar, 1967, OV (sk) | filmotéka; Martin Ťapák, Karol L. Zachar, 1967, verzie: OR

Prierez zvykmi, hudbou, spevom a tancami slovenského ľudu v priebehu štyroch ročných období. Kaleidoskop slovenského folklóru o tom, ako sa na Slovensku ľudia zabávali, smútili, ako oslavovali či pochovávali svoje nádeje. Uvádzame spolu s Týždeň vo filme 20/1968 * r. Štefan Ondrkal * 1968 * 12‘ * OV (sk) Zobraziť viac

2D OR MP
Viac info

Nič nekrváca večne | filmotéka

Nič nekrváca večne; Matej Hradský, 2003, verzie: OR

Slovo cena sa vzťahuje k cene za film, ale aj k cene pre film, k oceňovaniu filmov na festivaloch doma a v zahraničí. Za akú cenu sa u nás vyrábali filmy? Existuje v slovenskej kinematografii fenomén diváckeho filmu? Aké filmy vyhrávali v diváckych anketách? Na akých festivaloch dokázali slovenské filmy uspieť? Uvedené budú filmy: Dobrý deň Sorrento a Nič nekrváca večne. Pásmo zostavil a lektorský úvod k nemu prednesie autor hesla C ako cena Miroslav Ulman. Dobrý deň Sorrento
Štefan Ondrkal, 1969, 10‘ Zobraziť viac

DVD/BD OR 15
Viac info

O dve slabiky pozadu | filmotéka

O dve slabiky pozadu; Katarína Šulajová, 2004, OV (rôzne) + AT; Katarína Šulajová, 2004, verzie: OR

Filmový príbeh študentky Zuzany je mozaikou reálnych a snových situácií, do ktorých sa mladá hrdinka zamotáva vo svojej snahe stihnúť zo života čo najviac v čo najkratšom možnom čase. Chce študovať, chce zažiť a vychutnať veľké lásky, chce zarobiť fúru peňazí, aby si mohla zariadiť byt a nahradiť chýbajúce rodičovské zázemie, chce pričuchnúť k reálnej atmosfére vysnívaného Paríža... Chce skrátka všetko hneď a odrazu. Ale nestíha. Zobraziť viac

2D OR 12
Viac info

Slnečný štát | filmotéka

Slnečný štát; Martin Šulík, 2005, verzie: OR : ces, slk

Kamaráti Karol, Milan, Tomáš Vinco stratili prácu a s ňou aj všetky doterajšie istoty. Spolu so zamestnaním prišli aj o kus svojej identity. V novej existenčnej situácii sa nedokážu začleniť do spoločnosti. Podivnými spôsobmi sa pokúšajú zarobiť peniaze, ale obmedzuje ich vlastná neskúsenosť, neschopnosť vziať zodpovednosť za seba do vlastných rúk. Výsledkom ich naivnej podnikateľskej snahy je krach. Napätá situácia sa prenáša do vzájomných vzťahov aj do ich súkromia. Začínajú sa hádať o peniaze, prestáva medzi nimi fingovať pocit vzájomnej spriaznenosti a solidarity. Zobraziť viac

2D OR 15
Viac info

Dáždničky zo Cherbourgu | filmotéka

Les parapluies de Cherbourg; Jacques Demy , 1964, OV (franc.) + AT; Jean-Paul Rappeneau, 1964, verzie: AT

Geneviève Emery, ktorej matka vlastní obchod s dáždnikmi, miluje Guya Fouchera. Matka Geneviève však nežičí vzťahu svojej dcéry a automechanika. Guy musí narukovať do vojny v Alžírsku, no ešte pred jeho odchodom sa s ním Geneviève pomiluje a ostane tehotná. Guy posiela Geneviève len veľmi málo správ. Ona sa na nátlak svojej matky vydá za bohatého obchodníka s drahokamami Rolanda Cassarda. O pár rokov neskôr, počas vianočného večera, sneží a... Digitálne zreštaurovanú verziu filmu, ktorý získal v roku 1964 Zlatú palmu na festivale v Cannes, uvádzame v spolupráci s Francúzskym inštitútom na Slovensku. Zobraziť viac

2D AT 12
Viac info

Život na zámku | filmotéka

La vie de château; Jean-Paul Rappeneau, 1966, OV OV (franc. + angl. + nem.) + ST (sk); Jean-Paul Rappeneau, 1966, verzie: ST

Dej tejto komédie sa odohráva v období druhej svetovej vojny v čase tesne pred vylodením sa spojeneckých vojsk v Normandii. Nudný život na zámku mladej ženy pohodlného manžela ozvláštnia dobrodružné situácie, pri ktorých dokáže zamotať hlavu mužom britskej tajnej služby a nemeckým dôstojníkom. V hlavných úlohách sa predstavili herecké ikony francúzskej kinematografie – Catherine Deneuveová a Philippe Noiret. Zobraziť viac

2D ST 12
Viac info

Benjamin | filmotéka

Benjamin ou Les mémoires d'un puceau; Michel Deville, 1968, OV (franc.) + ST (sk); Michel Deville, 1968, verzie: ST

Sedemnásťročný mladík prichádza na panstvo svojej bohatej tety grófky de Saint-Valéry. Neskúsený vo veciach lásky a žien bude zaškolený milencom jeho tety. Táto komédia sa odohráva v osemnástom storočí čomu zodpovedá aj použitie hudby z rovnakého obdobia (Haydn, Mozart). Film označovaný ako „francúzsky Tom Jones“, v ktorom okrem Catherine Deneuve očarí aj herectvo Michela Piccoli. Zobraziť viac

2D ST 15
Viac info

1963 | filmotéka

1963; rôzni, 1963, OV (sk); Réžia: rôzni, 1963, verzie: OR

Pri príležitosti Svetového dňa audiovizuálneho dedičstva (27. október) uvedieme pásmo dokumentárnych filmov z roku 1963, ktoré boli digitálne reštaurované Slovenským filmovým ústavom. Rok 1963 je možné považovať za zlomový aj v dejinách slovenskej dokumentárnej tvorby a súčasne je aj rokom založenia Slovenského filmového ústavu, takže v roku 2018 oslavujeme jeho 55. výročie. Premietnuté budú filmy: Chlapi z Gaderskej doliny, Kuchári, Predčasná reportáž, Rozhovor, Ruky, Voda a práca. Zobraziť viac

2D OR 15
Viac info

Divoch | filmotéka

Le sauvage; Jean-Paul Rappeneau, 1975, OV (franc.) + AT; Jean-Paul Rappeneau, 1975, verzie: AT

Nelly sa zasnúbi s venezuelským boháčom Vittoriom, avšak následne si to rozmyslí, rýchlo sa zbalí a utečie od neho. Vittorio začne po nej pátrať, zatiaľ čo Nelly stretne Martina, u ktorého sa ukryje. Digitálne zreštaurovanú verziu filmu, uvádzame v spolupráci s Francúzskym inštitútom na Slovensku. Zobraziť viac

2D AT 12
Viac info

Stratená duša | filmotéka

Anima persa; Dino Risi, 1977, OV (tal.) + ST (sk); Dino Risi, 1977, verzie: OR

Do benátskeho sídla svojho strýka Fabia a tety Sofie prichádza študent Tino. Tino študuje umenie a zbližuje sa s modelkou Luciou. Strýko zakáže Tinovi vstupovať do jednej miestnosti v dome. Tino však zistí, kto býva v tejto izbe... Psychologická dráma s prvkami hororu. Zobraziť viac

2D OR 15
Viac info

Vlastnou cestou | filmotéka

Elle s’en va; Emmanuelle Bercot, 2012, OV (franc.) + AT; Emmanuelle Bercot, 2012, verzie: AT

Šesťdesiatničku Bettie opustí jej partner a zároveň má jej rodinná reštaurácia finančné problémy. Ako teraz naloží so svojím životom? Nasadne do auta, aby sa trochu previezla. Z krátkej jazdy sa zrazu stane cesta, na ktorej zažije niekoľko náhodných stretnutí, večierok usporiadaný bývalou Miss Francúzska, znovu sa zblíži so svojou dcérou, spozná svojho vnuka a možno na samom konci cesty stretne opäť lásku... Otvárajú sa pred ňou nové horizonty. Zobraziť viac

DVD/BD AT 12
Viac info

Hlavu hore | filmotéka

La tête haute; Emmanuelle Bercot, 2015, OV (franc.) + ST (cz); Emmanuelle Bercot, 2015, verzie: ČT

Malony sa pohybuje na hrane od svojich šiestich rokov. Výbušný, vzdorovitý chlapec z problémovej rodiny sa pravidelne dostáva do konfliktu so zákonom a privádza do zúfalstva sudkyňu Florence i sociálneho pracovníka Yanna, ktorí usilovne hľadajú cestu, ako mladého delikventa uchrániť pred vlastným temperamentom i väzením. Napriek všetkým pokusom sa však Malony zdá byť strateným prípadom, pre ktorého nemá sociálny systém inú alternatívu ako trest... Zobraziť viac

2D ČT 15